fbpx
ייעוד פרק חדש בפודקאסט של הקפסולה

פודקאסט פרק 6 # הייעוד, ואיך מגיעים אליו

שיחה שעושה סדר באחד הנושאים הכי משמעותיים שיש

כולם מדברים על ייעוד, אבל מה הוא בעצם, ואיך יודעים אם אנחנו בייעוד שלנו?

בשיחה עם עופרה אור, העוסקת בהדרכה והנחייה מבוססי תודעה, נעשה סדר בנושא הייעוד. נפרק את העמימות מסביב למונח השגור. נבין מה ההבדל ומה הקשר בינו לבין מקצוע או עיסוק; איך מרגיש להיות בתוך הייעוד שלך (ואיך מרגיש כשלא); למה נראה שיש אנשים שנולדו איתו, ואחרים מגלים אותו רק בגיל מאוחר ממש; מדוע לא נולדנו כשאנחנו יודעים מה הייעוד שלנו; ואיך אפשר לכוון אליו ולגלות אותו, כשאין שמץ של מושג מהו.

תוך כדי הקלטת הפרק, יצא שדי 'התקלנו' את חן, שהיא גם שדרנית ברדיו, גם מקליטה, גם עורכת וגם מטפלת, וקצת חדרנו לה אל הפרטיות כדי להבהיר איזה עניין – בלי לקבל אישור מראש. היא הסכימה בגבורה (ולא עצרה את ההקלטה), וזו יופי של הזדמנות לפרגן לה ולטיפולים שהיא עורכת באמצעות הרדיו. (ואם תהיתם – היא לגמרי בייעוד שלה).

מכאן אפשר לשמוע את הפרק, ובהמשך הכתבה, ממש מתחת לתמונה, עקרי הדברים הנוגעים לייעוד שלכם.

הייעוד שלנו – עקרי הדברים

 • .בחרנו את הייעוד שלנו והסכמנו לבצע אותו עוד לפני שנולדנו
 • הייעוד הוא הסיבה שבגללה אנחנו כאן, ואנחנו מקבלים 'מימון' (אנרגיה, כסף, תמיכה, הזדמנויות) כדי לאפשר לנו להוציא אותו לפועל.
 • הייעוד הוא בדרך כלל נושא גדול, שאפשר לממש אותו בהרבה מאוד דרכים וצורות (בפרק ישנן דוגמאות לכך).
 • יחד עם הייעוד בחרנו גם שיעורי חיים והתנסויות שונות ש'יכשירו' אותנו כדי שנוכל לממש אותו.
 • הייעוד שלנו מפתח אותנו, אבל במקביל גם אנשים אחרים, ובדרך זו גם את העולם כולו.

איך אפשר לזהות את הייעוד

 • כדי לדעת מהו הייעוד שלנו, צריך להקשיב פנימה. עמוק פנימה. לרוב זה רצון שבוער בעומק הנשמה. לרוב זוהי נטייה שאפשר לראות אותה בבהירות (אם לא מתעקשים לבטל אותה, או להסתיר אותה או לפחד מהמשמעות שלה, או לתת לאנשים אחרים להשפיע עלינו בהקשר אליה).
 • הייעוד יושב בליבת הנשמה, ויכלול תמיד דברים שאנחנו שאוהבים לעשות ומה שמסב אושר והנאה גדולים.
 • לרוב, לכשרונות המיוחדים שלנו, יש קשר לייעוד
 • לפעמים, אנשים אחרים רואים את הייעוד שלנו בקלות רבה יותר מאשר אנחנו עצמנו.
 • אפשר ללמוד על הייעוד מהסתכלות אחורנית על החיים שלנו. על הזדמנויות שנפתחו, על בחירות שעשינו, כישורים שנרכשו, כשרונות טבעיים, חלומות שהיו לנו בילדות, נסיבות שעבדו לטובתנו. תתייחסו אל זה כמו אל שביל הפירורים של עמי ותמי שיודע להוביל אותם גם ביער סבוך במיוחד.

זה לא תמיד פשוט, העניין הזה עם הייעוד

 • ייעוד קשור להתפתחות, ומשום כך מימוש הייעוד כרוך ת-מ-י-ד גם בקשיים, אתגרים ואי נוחות, וברור שגם בפחדים.
 • אם הכל כייף,  מקסים משייט בנינוחות ומרגיש גן עדן – יכול להיות שאתם עושים לעצמכם הנחות, ולא מדייקים את הייעוד (קראו את הסעיף הקודם)
 • הרבה מאוד אנשים לא מגשימים את הייעוד שלהם בגלל פחד. פחד ממה יגידו עליהם, פחד שלא יצליחו, פחד מכך שלא יוכלו להרוויח ממנו מספיק כסף, ופחד מכך שהם חושבים שהם לא מספיק טובים.
 • לא חייבים להתפטר מחר בבוקר מהעבודה וללכת אל הלא נודע כדי להגשים את הייעוד. אפשר להתחיל בקטן, אחר הצהריים, לפתח, להרחיב, לגדול, ורק אחר כך לעשות את השינוי
 • המקצוע שלנו יכול להיות הייעוד שלנו, אבל לא בהכרח. גם לזה יש דוגמאות והתייחסות בפרק.
 • לפעמים לא ממש משנה במה אתם עובדים. הייעוד שלכם יכול להתקיים בכל מקום תחת כל מני נסיבות. זה מבלבל אולי אחרי שקוראים את כל הסעיפים האלה, אבל גם זה נכון במקרים מסויימים.

מאיפה מתחילים?

 • כשלא נמצאים בייעוד, במקרה הטוב מרגישים שחיים 'ליד החיים'. במקרה הפחות טוב, מרגישים נטולי אנרגיה, מתוסכלים, משועממים. במקרה העוד פחות טוב, חווים בעיות בריאותיות, קשיים כלכליים, מעצורים ותסכולים. שום דבר מזה לא מגיע כדי להעניש אותנו.  מדובר במערכת סימנים שנועדה לכוון  אותנו. אם מתעלמים מהסימנים הללו, הם פשוט מתגברים. כדאי לשים אליהם לב. זו מפת דרכים מיוחדת שנוצרה עבורנו, כדי להביא כל אחד ואחת מאיתנו למקום הנכון עבורנו, ולאפשר לנו לחיות בשמחה וברווחה
 • אם אין שום מושג, אפילו קלוש – מהו הייעוד שלנו, אפשר להתחיל בלעשות את כל מה שמשמח אותנו באמת. כן. זה יכול להיות עבודה בגינה הביתית, או ציור, או הליכה בטבע, או אפייה, או פיצוח משוואות מתמטיות או הקמת בלוג בנושא שאתם הכי נמשכים אליו. תתחילו משם, הכל כבר יגיע (אם תהיו קשובים לעצמכם ולסימנים שיגיעו כשהלב שלכם יהיה פתוח).
 • אנחנו לא נולדים כשאנחנו יודעים הייעוד שלנו, כי חלק גדול מהעניין הוא הגילוי שלו והבחירה החופשית. זו לא התחכמות, וזה הגיוני לגמרי כשחושבים על זה לעומק. יחד עם זאת, ה'בפנים' שלנו יודע גם יודע, ולכן הקשבה לחושים הפנימיים וקבלת החלטות שאינן מושפעות מלחצים מבחוץ, מכוונת אותנו לייעוד באופן טבעי

על אנשים שחיים את הייעוד שלהם

 • אנשים שחיים את הייעוד שלהם, חיים לרוב ברווחה של ממש. גם רגשית, גם נפשית וגם כלכלית
 • אפשר להבחין בקלות באנשים שחיים את הייעוד שלהם. הם אוהבים את מה שהם עושים. הם נמצאים בתנועה מתמדת, ויש להם אנרגיית חיים שקל להרגיש, והם משפיעים על אנשים אחרים.
 • יש אנשים שיודעים מגיל צעיר מאוד מה הייעוד שלהם, ומכוונים את עצמם לשם. גם אם הם לא יודעים לתת לכך כותרת, הם יודעים מה הם רוצים לעשות, מה חשוב להם לממש, והם מתקדמים לשם בשלבים.
 • לעומתם, יש אנשים שהייעוד שלהם לא ברור להם. במשך שנים ארוכות עם עושים לא מעט דברים, לפעמים שונים בתכלית זה מזה. הם אוהבים את מה שהם עושים, אבל לא ברור להם מה המטרה הגדולה. לצידם, יש כאלה שמרגישים שהחיים שלהם הם שבר כלי מוחלט. כאלה שמרגישים שהם נזרקים ממקום למקום, או שהם חווים כשלונות מפוארים. חלק גדול – גם מאלה, וגם מאלה, הם הלייט-בלומר של הייעוד. בשני המקרים מדובר לפעמים באנשים שמגלים בגיל מאוחר, שכל מה שהתרחש בחייהם עד אז, היה יצירה של ארגז כלים מגוון ואיכותי שנבנה במהלך הדרך כדי לממש את הייעוד שלהם. אלה הם הפורחים המאוחרים.  ואיזו פריחה שהם מביאים איתם!
 • נסו לחפש את 'הכותרת' של הייעוד שלכם. בפרק ישנן דוגמאות לכך. מאוד מעניין לעשות את הבדיקה הזאת על החיים. לפעמים זה ממש מפתיע.

על זה שהייעוד מוצא אותך

 • לא, זו לא קלישאה. המערכת בנויה כך שלאורך כל החיים שלנו נקבל כלים, הכשרות, רמזים, הנחיות וסימנים, שיובילו אותנו לייעוד שלנו. לכן – במהלך החיים, יזרמו אלינו הזדמנויות מופלאות, מפגשים בלתי צפויים שיפתחו עבורנו דלת, מידע שיגרום לנו לפעול וממש ניסים קטנים ש'מסדרים' עבורנו את כל מה שצריך כשאנחנו מכוונים, גם אם הדברים נראים בלתי אפשריים. אם רק נהיה פתוחים ונקשיב פנימה, הוא יימצא אותנו, הייעוד שלנו. בענק הוא יימצא!

לשמיעת כל פרקי הפודקאסט בסאונד קלאוד – קישור מכאן

לשמיעת כל פרקי הפודקאסט באפל – קישור מכאן

לשמיעת כל פרקי הפודקאסט בספוטיפיי- קישור מכאן

אודות הפרק:

משתתפות: עופרה אור: עוסקת בהדרכה והנחייה של יחידים וקבוצות מבוססי תודעה, תוך שימוש ביכולות תקשור ולימודי ׳תודעת העל. מראיינת: גלית ליפשיץ מלמד; Founder & Editor-in-Chief הקפסולה.

 

לקבלת ניוזלטר עם כל מה שהכי:

הקפסולה בדרך אליך עם מה שחדש, ומה שאוטוטו מגיע. אירועים, קורסים אונליין, ריטריטים ופרקים חדשים בפודקסט. לפעמים קצת אויר. הרבה פעמים פשוט זווית אחרת להתבונן ממנה על הדברים, אבל תמיד תמיד, במינון נעים ובלי להעביר את הפרטים שלך לאף אחד

  הקפסולה מבקשת לעורר את כל מי שבא אתה במגע. להצית את הדמיון, להציף שאלות ולהניע תהליכים. הקפסולה היא כתף להניח עליה את הראש ומקום לנשום ממנו השראה. הקפסולה נוצרה כדי לקדם תהליכים של תודעה והתפתחות, והיא כאן ממש בשבילך.

  קבלו את הקפסולה למייל
  קצת אויר לנשימה וכל מה שחשוב באמת, בלי להציף ובלי להטריד.

   דילוג לתוכן