fbpx
כח אמיתי הקפסולה Hacapsula

כח אמיתי

מה יוצר כח אמיתי ומדוע הוא לא קשור לשום דבר חיצוני

תחושת הכח עשויה לבלבל ולהטעות. אנחנו נוטים לחשוב כי היכולת לשלוט באדם אחר או להפעיל אותו – משמעותה כח. אבל האמת היא שמדובר אך ורק באשלייה של כח.

בספרו של גארי זוקאב 'עידן הנשמה' (לקח לנו חצי שנה להשיג עותק אספנים, אבל הצלחנו!), סוקר זוקאב את ההתפתחות האבולוציונית של העידן הנוכחי, אותה הוא מכנה: 'עידן הנשמה'.

לדברי זוקאב, כולנו הגענו לשלב ההתפתחות השם במרכז החיים את החזון הגדול, את אותו 'סיפור' שמעבר לחיים של כאן ועכשיו. בספרו הוא מעניק צוהר למושגי היסוד שיאפשרו לנו להבין את הכוחות שמנהלים ומניעים את העולם שלנו .

בפרק שלם ומרתק, שממנו דלינו את עקרי הדברים, מציג זוקאב את האנטומיה של הכח, המוגדרת באופן שונה לגמרי (הפוך, אם נדייק), מהאופן שבו כולנו הורגלנו להגדיר אותו.

אשליית הכח

לכח הקשור לתימרון של אנשים אחרים או כזה הנשען על אלמנטים חיצוניים, אין שום תקפות לאורך זמן. בנוסף לכך, לעולם לא יקנה כח מהסוג הזה את השלווה והשקט המאפיינים ביטחון פנימי אמיתי.

תחושת כח המגיעה למשל ממבנה גוף גדול ועוצמתי, תחלוף במרוצת השנים. כך גם כח הנובע מתוך יופי, או מתוקף גיל (הורים מול ילדים למשל) או כזה הנעוץ במעמד כלכלי שאף הוא עשוי להשתנות. גם ביטחון הנובע מתוך תכונות אופי מסוימות צפוי להחלש או להפוך לבסוף לחוסר ביטחון. תארו לכם למשל את אותו מנהל השואב את כוחו מתוך השלטת יראה ופחד, כשהוא רואה מנהל אחר מקביל אליו, המגיע לארגון וסוחף אחריו את העובדים מתוקף כריזמה ודוגמא אישית, או אישה השואבת את כוחה מיופיה וגופה החטוב, מאבדת את שלוות הנפש שלה ואת תחושת הכח כשאינה מצליחה לשוב למימדי גופה לאחר ההריון, או כשאישה אחרת, יפה ממנה, מצטרפת למעגל החברים הקרוב.

מהו כח אמיתי?

כח אמיתי אפשר לזהות מאוד בקלות אצל מישהו אחר. כל אחד מאיתנו נתקל באנשים כאלה ומרגיש אותם מייד. חלק גדול מהם אינם בעלי כסף או שכל חריף במיוחד, וגם לא קשרים או השפעה. מכיוון שכח אמיתי איננו קשור לדברים חיצוניים וגם לא ליכולות. כח הוא אנרגיה הנוצרת על ידי הכוונות של הנשמה. זו אנרגיה ממוקדת המכוונת למימוש המשימות של הנשמה או במילים אחרות; הכח מצוי וניכר – באדם הנמצא במסלול שבו הוא מממש את עצמו, וקשוב לקול הפנימי המנחה אותו.

אפשר לזהות בקלות את האנשים הללו. הם נראים מוכוונים מטרה, מלאי אנרגה, וגם אם הם פועלים במרץ, תמיד נרגיש לידם את הגרעין השקט והיציב שמרכיב את ההוויה שלהם.

מתי מתחילים לאבד כח,  ומהיכן הוא 'זולג' החוצה

את הכח אנחנו מאבדים במצבים שבהם אנחנו 'מתפצלים'. כשחלק מהאישיות שלנו רוצה להשיג משהו בעוד חלקים אחרים מתמלאים בפחד או בחוסר אמונה. אלה הם המקומות שדרכם אנחנו מאבדים את האנרגיה, וכך אנחנו נחלשים.

כשאנרגיה עוזבת אותנו מתוך פחד או חוסר אמונה, היא מביאה איתה גם חוסר נוחות וכאב. אפשר  להרגיש את הזליגה הזאת ממש דרך הגוף, בתחושות של כאב פיזי ואי נוחות באותו מרכז אנרגטי המאבד את הכח.

חשש מבעיות כלכליות, או חיים במציאות שבה אנחנו מרגישים שאין לנו את הכח או היכולת לדאוג לעצמנו ולבטחוננו, יבואו למשל לידי ביטוי באי נוחות אותה נחוש באיזור הקיבה (איזור מקלעת השמש). התקף חרדה, לדוגמא, הוא אובדן מאסיבי של אנרגיה דרך המרכז הזה.

כשהחרדה מתמקת בעולמות הרגש, כמו למשל איום על היכולת לאהוב או להיות נאהבים, המתבטא בין היתר בחשש להביע את הרגשות שלנו בפני מישהו אחר או בקושי להכיל את רגשות האחרים – נחוש את הקושי הגופני, באיזור בית החזה. זה גם המקום שבו אנחנו מרגישים בעוצמה אובדן של ילד או בן זוג, פרידה או שברון לב גדול. אובדן כרוני של אנרגיה מתוך המקום הזה, עשוייה להוביל עד להתקף לב.

הכרוניקה של אובדן הכח

כל קושי פיזי, מחלה או ירידה חדה של אנרגיה, באים לידי ביטוי במצוקות גוף. אנחנו מאבדים את האנרגיה היקרה הזאת כשאנחנו יוצאים למסעות המלחמה על אי צדק, כאשר אנחנו  מרגישים מאויימים על ידי אנשים אחרים, כשאנחנו מתרחקים מלאי מרירות ומירמור מאנשים וכשאנחנו מאוכזבים. אנחנו מאבדים אותה גם כאשר הציפיות שלנו לא נענות, כשאנחנו חשים חסרי ערך (או כאשר אנחנו חשים עליונות), כשהדברים לא קורים בדיוק כפי שרצינו או תיכננו וכאשר אנחנו מרגישים כקורבנות. אנחנו מאבדים כח, כשאנחנו מתאבלים, כשאנחנו כמהים למשהו בלתי מושג, כשאנחנו מקנאים וכאשר אנחנו מדחיקים.

כשאנחנו מבקשים לשלוט באדם אחר, אנחנו לא שולטים באיש, אנחנו רק שוללים כח מעצמנו. ככל שאנחנו מרגישים חלשים יותר, כך אנחנו זקוקים לשליטה רבה יותר, ואנחנו ממשיכים לאבד כח כשאנחנו מסרבים להודות בכך שאנחנו מפחדים – וזאת תוך כדי שאנחנו בונים לעצמנו הגנות כדי לא להרגיש.

למה הדרך אל הכח עוברת דרך הרגש

הרבה מאוד אנשים חושבים שאם הם יוכלו 'לנהל' את עולם הרגש שלהם דרך השכל, הכל יהיה מצויין. הם סבורים שבמצב של סערה, מה שישיב אותם לקרקע בטוחה הוא ניתוח שכלתני של המצב, הדחקת הרגשות או התעלמות מוחלטת מהם. 'הרגש לא יעזור לי במצב הזה' הם אומרים. 'זה סתם מחליש ומעכב'. 'עדיף פשוט לעזוב ולהתקדם הלאה'.

נכון הוא שההתבוססות ברגש גם היא אינה מועילה, אבל הדרך לכח אמיתי, עוברת תמיד דרך הלב. דרך הרגש.  לכן לעולם לא נכון יהיה להדחיק רגש או להתעלם ממנו. אם אנחנו לא יודעים מה אנחנו מרגישים באמת, אם אנחנו לא מתנהלים בבהירות – אנחנו לא יכולים ללמוד את הטבע המפוצל של האישיות שלנו, ואיננו יכולים לבודד את ההביטים והאנרגיות שלא משרתים את ההתפתחות שלנו.

כשאנחנו נשארים בעמדת הכח (ולא נשענים על כוחות חיצוניים או מדחיקים, ולא מתעלמים ממערך הרגשות שלנו), אנחנו הופכים למערכת אנרגטית יציבה שאוגרת עוד ועוד אנרגיה לעצמה. את האנרגיה הזו אנחנו משחררים מתוך אהבה ואמון, ואנחנו הופכים להיות חזקים מספיק על מנת שלא נצטרך לנצח, להקטין, לעקוף או לפגוע באף אחד אחר.

הצטיינות וגאווה אך לא תחרות

נשמה העובדת בצורה מדוייקת תבקש לעצמה רק את מה שהיא צריכה, ולא תלך שולל אחרי רכוש רב או צרכים אחרים הנובעים פעמים רבות מתוקף קנאה או רצון ליצור עליונות על אחרים. אנשים שיש להם כח פנימי אמיתי, לא יימשכו לסמלים של כח חיצוני; רכב, משרה, בית מפואר, מותגים או מקומות בילוי נחשבים. הם כן יבלו, ירכשו מוצרים, יסעו לטייל ולנפוש ויהנו ממה שיש לעולם להציע להם. לעיתים גם ממסעדות מישלן וגם מבגדי מעצבים שנקנו בחנויות הטרדניות בעולם, אבל שום תחרות חיצונית שכזו לא תפעיל אותם.

זה לא אומר שנשמות כאלה אינן מצטיינות או מתגאות במה שהן, אבל התחושות האלה לא מגיעות מזוית של תחרות באחרים. אין כאן חתירה לחיזוק העצמי על חשבון או בהשוואה לאנשים אחרים, אלא רק מקום לביטוי למשהו שקורה ביני לבין עצמי

כח אוטנטי

אדם בעל כח אוטנטי הוא אדם הפועל בענווה, ואחד היודע לסלוח. הוא מי שאינו תלוי באהבה-ציפייה-פידבק מאחרים, ואינו מבצע שום סוג של מניפולציה. זהו אדם המכיר באחריות המלאה שלו לכל מה שמתרחש.

אנשים בעלי כח אמיתי יודעים לכונן שיתופי פעולה בלי ציפייה לקבל תגובה מסוימת. מדובר באנשים צלולים, המתנהלים עם עצמם בכנות, ולומדים ללא הרף מנסיונם. אנשים המחוברים להבנה של המקום אליו חותרת הנשמה שלהם, שלעולם יהיה מקום לא שיפוטי. הכח האמיתי מאפשר להם לראות את הדינמיקה ואת המחוייבת שבהתפתחות, או במילים אחרות, הם רואים את השלמות בכל מצב, גם במציאות שבה הדברים לא מסתדרים כמצופה, וגם כאשר נראה שלא הכל עובד לטובתם.

 

לקבלת ניוזלטר עם כל מה שהכי:

הקפסולה בדרך אלייך עם מה שחדש, ומה שאוטוטו מגיע. אירועים, קורסים אונליין, ריטריטים ופרקים חדשים בפודקסט. לפעמים קצת אויר. הרבה פעמים פשוט זווית אחרת להתבונן ממנה על הדברים, אבל תמיד תמיד, במינון נעים ובלי להעביר את הפרטים שלך לאף אחד אחר.

    הקפסולה מבקשת לעורר את כל מי שבא אתה במגע. להצית את הדמיון, להציף שאלות ולהניע תהליכים. הקפסולה היא כתף להניח עליה את הראש ומקום לנשום ממנו השראה. הקפסולה נוצרה כדי לקדם תהליכים של תודעה והתפתחות, והיא כאן ממש בשבילך.

    קבלו את הקפסולה למייל
    קצת אויר לנשימה וכל מה שחשוב באמת, בלי להציף ובלי להטריד.

      דילוג לתוכן