fbpx
מה בין קורונה ותודעה

על קורונה ותודעה

למה ההתפרץ וירוס הקורונה דווקא בסין, ולמה בכלל

ההתפרצות של הקורונה והאופן בו נוהג העולם בוירוס הלא ברור הזה, שולחת אותנו, מי שאוהבים לבחון דברים מזוית קצת אחרת, לנסות ולהבין איזה תהליך מרחש כתוצאה מההופעה וההתפשטות שלו.

ברמה של הנסיבתיות, שאותה אנחנו אוהבים לחפש מתחת ומעל לכל מה שקורה לנו – נותרת השאלה מדוע מוקד ההתפרצות ממוקם דווקא בסין? ומה 'משיג' הוירוס בעצם היותו.

היה מעניין מאוד להקשיב השבוע לשיעור התודעה של עידית עזרא כהן, להבחין בנקודת מבט נוספת על הקורונה ולנסות להבין מה היא מביאה איתה לסין בפרט ולעולם בכלל.

למה דווקא סין

הגעה של וירוס בסדר גודל שכזה (אמנם לא מהגרועים שהאנושות ידעה, אבל מספיק משמעותי כדי לעורר אי סדר עולמי), באה כדי לשרת משהו גדול. לשם כך, נעזוב לרגע את נושא התזונה העטלפית והתנאים הירודים בשווקי המזרח השוקקים, שכן יש עוד מקומות רבים בעולם, שבהם התנאים גרועים לא פחות, ומהם לא התפרצה מחלה בסדר גודל שכזה.

אז מדוע דווקא בסין?

סין, כמדינה, מחולקת אמנם למחוזות – השונים אלה מאלה באופי ההתנהלות שלהם ובאורח החיים, אולם כאומה, יש לזכור שסין היתה הראשונה להביא לאנושות כולה, את תורת האיזון, הריפוי העמוק ואת הרפואה המונעת.

כל מה שנחשב היום כבר כמיינסטרים, ואומץ על ידי הרפואה המערבית, הוא נסיון להתחקות אחר החכמה העתיקה של הסינים.  באמצעותם, הגיעו אלינו הדיקור, הרגלי התזונה הייחודיים, שיטות אבחון מתקדמות, הבנת ערוצי האנרגיה של הגוף, תמציות ושיקויים מיוחדים, ויותר מהכל, ההבנה של הקשר העמוק וההשפעות הקיימות בין הגוף לנפש.

המעבר מרוח לחומר

העשורים האחרונים, התאפיינו בכניסתם של הסינים לתהליך מטורף של תיעוש, שהביא לשינוי בכלכלת העולם.

הכלכלה הסינית הפכה להיות מנוע השפעה עצום על הזיהום הגלובאלי, ומערכת בעלת מאפייני ניצול חסר תקדים של אנשים ומשאבי טבע.

השילוב שבין עם הנודע בחכמתו, בין כמות אוכלוסיה רבה ובין הרצון להשיג ולהתקדם – יצרו מציאות המקיימת את התעשייה הזאת, ודוחפת אותה קדימה במהירות הולכת וגוברת.

כל אדם בעולם שביקש (ומבקש) לייצר משהו, מוצא בסין פתרון מהיר זול וערוצי הפצה נרחבים.  בתהליך מהיר ואינטנסיבי, החלו גלגלי הכלכלה העולמית לשתף פעולה עם תנאי עבודה מחפירים, זיהום מקומי ועם תוצרת המורכבת ממוצרים זולים המאופיינים באיכות ירודה –  גורמים מרכזיים שאיפשרו לתרבות צריכת היתר להגיע לשיאים שלא נודעו כדוגמתם.

לצד אלה – ניכרים תוצרי הלוואי של התרבות הזו. בין היתר, ייצור אינסופי של אשפה וזיהום סביבתי נרחב המכסים כל חלקה טובה על פני הגלובוס.

לפעמים אנחנו לא מרימים את המבט ומתבוננים על תהליכים ממעוף הציפור. לו היינו עושים זאת, היינו נוכחים בהשפעה של הצריכה הזו על כל חולייה בשרשרת. מסוגלים להבין את משמעות הדברים ולדמיין במספרים גדולים איך כל מוצר המגיע אלינו מסין, מיוצר בתת תנאים, נארז, נעטף בפלסטיק, עולה על מיכלית המזהמת בדרכה את האוקינוסים,  (או מטוסים את האויר), משונע במשאיות, נמכר, נזרק מהר, כמעט אף פעם לא מתכלה, מותיר חותם בכל אחת מהתחנות הללו, ומניע גלגלים שבסופו של דבר יוצרים פעימות חזקות מאוד של תהליכים המבקשים ליצור איזון.

ואז מגיעה הקורונה

ובשיא התהליך, הנהירה אחר החומר, הזיהום, והניצול האנושי והסביבתי –  מגיע וירוס המבצע למעשה השתקה כוללת.

מי שכאומה דגלו באיזון – הנם הראשונים להיות אלה שהאיזון מוצא אותם.

הקורונה הנה תהליך  המביא איתו השתקה מוחלטת של התעשייה הסינית על  הייצור, המסחר והשינוע. כבר בעצם ההשתקה הממושכת הזו, שאת ההשפעות הרבות שלה אנחנו עדיין לא מרגישים במלואן, מתחילה להיווצר תנועה של איזון.

מלבד העצירה המוחלטת שאנחנו רואים בסין, אנחנו חוזים לראשונה במגמה של התכנסות עולמית. עכשיו מבינים גורמים רבים ברחבי העולם, עד כמה התלות במקור אחד עשוייה להיות הרת גורל, ונראה שלא מעט מדינות וארגונים, יבצעו 'חישוב מסלול מחדש'.

ומה הלאה?

ההתייחסות אל הקורונה שונה בין המדינות בעולם, אבל ברמה הגלובלית, אפשר לחוש תהליכים של התכנסות ועצירה מסויימת. ניכרת הבנת התלות בסינים מצד אחד (והמחיר של התלות הזו), ומצד שני עוד הבנה חשובה. הבנת המשמעות העמוקה של האחדות האנושות. שכן –  שום גבולות אינם יכולים לקורונה, ויחד איתה אנחנו מבינים, את הפגיעות, את השבריריות של האיזון ואת המהירות שבה המציאות יכולה להשתנות.

הכתבה נכתבה על בסיס שיעור תודעה שהעבירה עדית עזרא כהן. להצטרפות למפגשי התודעה של עידית, או לתיאום שיחות ייעוץ אישיות : 054-5292574.

לקבלת ניוזלטר עם כל מה שהכי:

הקפסולה בדרך אליך עם מה שחדש, ומה שאוטוטו מגיע. אירועים, קורסים אונליין, ריטריטים ופרקים חדשים בפודקסט. לפעמים קצת אויר. הרבה פעמים פשוט זווית אחרת להתבונן ממנה על הדברים, אבל תמיד תמיד, במינון נעים ובלי להעביר את הפרטים שלך לאף אחד אחר.

   

  הקפסולה מבקשת לעורר את כל מי שבא אתה במגע. להצית את הדמיון, להציף שאלות ולהניע תהליכים. הקפסולה היא כתף להניח עליה את הראש ומקום לנשום ממנו השראה. הקפסולה נוצרה כדי לקדם תהליכים של תודעה והתפתחות, והיא כאן ממש בשבילך.

  קבלו את הקפסולה למייל
  קצת אויר לנשימה וכל מה שחשוב באמת, בלי להציף ובלי להטריד.

   דילוג לתוכן