fbpx
קפסולה של אהבה ולנטייו

קפסולה של אהבה

כל האמת על אהבה עצמית (וגם כל היתר)

רגע לפני או אחרי השוקולדים והנשיקות של ולנטיין, כמה המלצות ודיבורים על אהבה- ולא רק אהבה לאחר, אלא גם זו שלנו לעצמנו. שיהיה לכם יום מתוק במיוחד.

לאהוב את עצמך באמת (ואיך בכלל עושים את זה)

נדמה שלא קיימת בעת הזו קלישאה חבוטה יותר מאשר המשפט 'אתה צריך לאהוב את עצמך יותר'.

אינסוף ספרים, כתבות ועצות טובות שלוחשים חברים קרובים בשעה שבה נראה ששוב בחרנו שלא לטובתנו, מבקשים לייצר תנועה פנימית ושינוי. ה'אתה חייב לאהוב את עצמך יותר' מתנגן באופן שמרגיש נכון, אבל מה זה אומר בכלל, ואיך מורידים את ההבנה הזו מהמחשבה אל תוך הלב?

קמאל רביקנט, מנכ"ל, משקיע ויזם מצליח, עמד בפני אחת התקופות הקשות בחייו, כאשר כל מרכיב אפשרי בחיים שלו קרס יחד עם הסטארט אפ שלו. כמי שהקים כמה וכמה חברות הייט טק, עסק בניהול קרנות הון סיכון וגייס מליוני דולרים ממשקיעים בעמק הסיליקון, הוא לא צפה את ההתרסקות המוחלטת שהובילה אותו למה שהוא מתאר כתקופה החשוכה של חייו. זו, התאפיינה בהסתגרות ממושכת, שהייה אינסופית במיטה וחוסר יכולת להניע את עצמו מחדש.

ברגע אחד מכונן, הוא מגיע למה שהוא מגדיר מאוחר יותר כקו פרשת המים שבין לחיות או למות. בהבלחה של רגע, שלא ברור לו מהיכן צצה, הוא מבין שכדי לחיות, עליו לעשות דבר אחד בלבד. להתחיל לאהוב את עצמו. אבל מה זה אומר ואיך לעשות את זה? לא היה לו שמץ של מושג, שכן אהבה עצמית היא לא  אמבט קצף חמים, יציאה לחופשה, מסאז' מפנק או שינוי בהרגלי התזונה. כל הפעולות הללו אכן מטיבות את הקיום והן קשורות לאהבה הזו, אבל מדובר במשהו אחר לגמרי. אהבה עצמית היא הוויה פנימית ועמוקה. היא דרך הסתכלות, אבל יותר מכך – היא מערכת אמונות שכל המחשבות, הרגשות, ההתנהגויות והדפוסים שלנו נובעים מתוכה ומגדירים את האופן שבו אנחנו חיים.

על דרך החשיבה הייחודית שלו, על השיטה שפיתח, על הספר שכמעט ולא פורסם (הוא היה מבועת מאחר והניח שאף משקיע בעולם לא ירצה לעשות עסקים עם מי שכתב ספר על אהבה עצמית. והווו. כמה שהוא טעה!), ועל הלך הרוח המיוחד של האדם הזה, אתם מוזמנים ללמוד מהפרק הזה בפודקאסט המצויין של The good life project. כמו כן תוכלו לרכוש את הספר , להקשיב לו באודיו בוק (הקפסולה מכורה לשמיעת ספרים תוך כדי נסיעה, ובספר הזה יש קסם מיוחד!), וכאן, בהמשך תוכלו לראות ולהקשיב לאובריי מרקוס (דמות מעניינת בפני עצמה) מראיין אותו.

ככלות הכל,  תוכלו לגלות גם אתם, שמי שאוהב את עצמו, החיים אוהבים אותו בחזרה.

נ.ב. רק כדי שיהיה ברור, להיות מרוכז בעצמך או אגוצנטרי, זה לא באמת לאהוב את עצמך.

הופה אופה

את ההמלצה שלנו למקום שבו אפשר לחגוג זמנים של אהבה, אנחנו מבקשים להרחיב אל מחוץ לגבולות הולנטיין, כך שאם טרם סעדתם ב – OPA, כדאי ממש לשלב אותה בוויש ליסט שלכם, ולא משנה ממש לרגל מה.

שפית שיראל ברגר, יודעת את דרכה, ומחוללת קסמים לא שגרתיים כשהיא מפיחה חיים חדשים בתנובת האדמה. OPA, המסעדה שלה מוצפת מחמאות והילולים (מאקו, שגיא כהן, גלובס , יו ניים איט!) והיא עצמה זכתה באופן שהפתיע אפילו אותה, בפרס האוכל של טיים אווט, כשפית השנה 2019.

אחרי שפשוף ממושך במטבחי ניו יורק, וחשיפה מקומית ראשונה במסעדת הפופ-אפ המקסימה 'מיס קפלן' , עברה ברגר לקידמת הבמה בכל מובן אפשרי, ופתחה את מה שאפשר לכנות 'מסעדת קונספט עכשווית', המבוססת על חמרי גלם טבעוניים. OPA של ברגר,  מאופיינת בתיחכום, בקו עיצובי נקי, ובמנות שאותן היא מגדירה כ'מלאכת מחשבת'.

את המנות היא מרכיבה לאחר תהליכים של התססה, החמצה, אידוי ובישול, כשהן מבוססות על חמרי גלם משובחים, תוצרת בת קיימה מחוות חקלאית ומלקטים מקומיים. חלל המסעדה המעוצב בקווים נורדיים (קצת כמו לאכול ב-Kinfolk) , משלים תפיסה מינימליסטית שאינה באה על חשבון הטעם או האוירה. פשוט מושלמת.

התמונה לקוחה מעמוד הפייסבוק של OPA

Cabin Porn

בימים שבהם לא ממש בטוח שבא לנו לטוס לחופשה רומנטית, או אפילו להרחיק עד לגליל, נוכל פשוט להתכרבל יחד בשמיכת צמר כפרית, להדליק נר (ראו בהמשך איזה) ולהתמלא במראות מרחיבי לב של בקתות עץ יפהפיות ובתים שנבנו בעבודת יד.

את ה 'Cabin porn' החלה קבוצת חברים כפרוייקט שנועד לעודד את בניית הבית שלהם. אט אט הפך קולקטיב ההשראה הזה, לתופעה עולמית, שמשכה מצד אחד את בוני ודרי הבקתות, ומצד שני קהל נלהב של מליונים המתעניינים בבתים פשוטים וביופיו של הטבע.

הספרים של 'Cabin porn' מזמינים את הקוראים לגלות חדרים חמימים, פינות של קסם ואוירה של רוגע ופשטות, ומחברים אנשים המתאפיינים בכמיהה האוניברסלית להרמוניה, פשטות ושמחה. בספרים ובאתר שלהם תמצאו מאות דוגמאות למה שהופך בקתה לקן חמים: הפרטים הקטנים המאפשרים לבני הבית לחיות בנועם, כמו גם הטעויות וההתאמות שחושפות את מה שבונים חייבים ללמוד תוך כדי יצירת בתים משלהם.

אין כמו בקתת עץ עם אח מבוערת, אגרטל עם פרחי בר שנקטפו זה עתה, ופלח תפוז עסיסי -כדי לקיים אהבה.

הנה חשבון האינסטגרם שלהם, ומכאן גם האתר.

לאהוב את מה שיש

לפני הרבה הרבה שנים, כשרק הכרנו אותה, ואת 'העבודה', היתה מנקרת בנו לעיתים השאלה – האם לאהוב את מה שיש פירושו להסתפק במה שיש.

התשובה היא פשוטה, שכן 'העבודה' של ביירון קייטי, עוסקת בדבר אחד בלבד, והוא – שינוי הסיפור שאנחנו מספרים לעצמנו כשאנחנו בוחנים את המציאות. מהמקום הזה, שבו אנחנו מתחילים לשחק עם זויות המבט ולחקור את העמדות שלנו (בעיקר את הדפוסים הקבועים והמגבילים שלנו), מגיע השחרור ואיתו גם אהבת כל מה שבנמצא – גם מה שמעורר קושי או התנגדות. או אז, בשעה שאנחנו מסוגלים לראות בבהירות את מה שקיים, ולאחר שנחלצנו ממלכודות רגשיות מגבילות ומעכבות, אנחנו יכולים להתקדם הלאה, ולכבוש כל פיסגה אפשרית.

אם טרם פגשתם בה ובשיטה:  האתר של ביירון קייטי (אנגלית). כאן ניתן לרכוש את  הספרים שלה בעברית (מומלצים אחד אחד!). מכאן הפודקאסט שלה (אנגלית) וערוץ היו טיוב, שלה.

בנוסף, אתם מוזמנים להקשיב לפרק בפודקאסט הנהדר של דנה רגב ('מעלה בטוב') שבו  היא מראיינת ד"ר שחר לב ארי ואת נורית פרי, 'מאפשרים' המנחים את השיטה של ביירון קייטי בארץ.  יחד הם מנסים להבין את העקרונות שמאחורי 'העבודה', ואת 'העבודה' עצמה.

 

כשהמח שלנו מאוהב

ההרצאה הלא חדשה הזו, שהנה אחת הנצפות ביותר בטד – מתחילה קצת כמו בדיחה, כשהלן פישר, אנתרופולגית, מספרת על ניסוי המחקר שלה, שבה הוכנסו 37 אנשים מאוהבים  לתוך מכשיר MRI על מנת לבחון את הפעילות המוחית שלהם.

חלקם היו מאוהבים עד טירוף ומאושרים, חלקם 'נזרקו' זה עתה על ידי אהוב ליבם, והיו מאוהבים עד כאב, והנותרים העידו על עצמם שהם מאוהבים גם אחרי 25 שנות זוגיות.

היא מדברת על המשותף והשונה בין כל אחת מהקבוצות, על הדחף שאנחנו חשים לאהבה רומנטית (על ההבדל בין הצורך באהבה רומנטית ובין הדחפים הגופניים), על שימור אנרגיית הזיווג, על ההתמכרות לאהבה,  ועל האופן השונה שבו נוצרת אינטימיות אצל גברים ונשים.  אל תפספסו את השיר שהיא מצטטת במהלך ההרצאה, שאותו היא מגדירה כשיר האהבה הגדול של כל הזמנים.

14 ספרי הסקס המומלצים של goop

ב-Goop אומרים שכדי שספר על סקס יהיה שווה קריאה, הוא צריך להיות  1) ממישהו שאתה סומך עליו ו -2) לא קליני מדי או … יבש.

אנחנו סומכים לגמרי על goop בהקשר של שני הסעיפים שלעיל, והנה 14 הספרים שהם הגדירו כ'מועילים להפליא' וקלים לקריאה. לרשימה המלאה .

hacapsula boox

 

שיקוי אהבה

לעולם לא יגיע הרגע שבו נתעצל מדי או נרגיש שאין סיבה להדליק נר. לולנטיין הזה בחרנו את 'שיקוי אהבה' של 'נרות ברוקלין',  המכיל תווים אקזוטיים של פריחת יסמין, לבנדר מרגיע ומנדרינה – המביאים איתם ניחוח המזכיר זר פרחי בר שנקטף זה עתה.

הנרות מיוצרים בסטודיו קטן בעבודת יד, עשויים שעוות סויה, ובהם פתילות כותנה נטולות עופרת ושמנים מובחרים המושרים בתמציות אתריות. הנרות טבעוניים, לא נבדקו על בעלי חיים, נטולי פתאלאטיים ונפט.

אפשר להזמין קולקציית דגימות של מבחר ריחות, וגם ערכה מיוחדת לנסיעות. מתוק להפליא.

 

נר הקפסולה ולנטיין

אם טרם הספיקותם להקשיב

את הפרק הזה של הפודקאסט של הקפסולה, לא כדאי להחמיץ, ובמיוחד בהזדמנויות שבהן אנחנו מקדישים זמן להתבונן בזוגיות שלנו ממרחק מסויים, אפילו איזה רווח קטן, שמאפשר לראות אותה שלא מתוך רכבת ההרים הרגשית הרגילה.

זה אולי טיפה מבלבל, אבל זוגיות היא אחת ממערכות הלמידה האישיות המורכבות והחשובות ביותר שיש. היא כמובן עוסקת בביחד, אבל החיכוך המתמיד, השונות והאינטנסיביות שלה, הם המנוף להתפתחות האישית של כל אחד מבני הזוג, ולתרומה של כל אחד לתהליך הלמידה של האחר.

בשיחת עומק עם עופרה אור, העוסקת בהדרכה והנחייה מבוססי תודעה, נצלול אל המים הסוערים של הזוגיות. נדבר על מתי ולמה בחרנו דווקא את בן או בת הזוג שלנו; האם אפשר לפספס את ‘האחד’ או ‘האחת’; מדוע כל כך חשוב להיות מי שאנחנו בתוך הקשר; ומאיזו עוד זוית אפשר להתייחס לבגידה. לא נדלג על ביטול עצמי, אהבה ושליטה ונתעכב על למה לא תמיד כדאי לקום וללכת, גם כשקשה ממש (ומתי ממש, אבל ממש כדאי שכן).

 

 

אחרון חביב. And love is love is love is love is love is love is love is love.

כבר כשראינו אותו בטקס פרסי הטוני ב 2016, נמס לנו הלב. עד היום, כשאנחנו מחפשים מחווה רומנטית אנחנו מסניפים קצת משם. בהמשך, גם המילים..

 

My wife’s the reason anything gets done
She nudges me toward promise by degrees
She is a perfect symphony of one
Our son is her most beautiful reprise
We chase the melodies that seem to find us
Until they’re finished songs and start to play
When senseless acts of tragedy remind us
That nothing here is promised, not one day
This show is proof that history remembers
We live through times when hate and fear seem stronger
We rise and fall, and light from dying embers
Remembrances that hope and love last longer
And love is love is love is love is love is love is love is love
Cannot be killed or swept aside
I sing Vanessa’s symphony, Eliza tells her story
Now fill the world with music, love, and pride.
Thank you so much for this.

 

לקבלת ניוזלטר עם כל מה שהכי:

הקפסולה בדרך אליך עם מה שחדש, ומה שאוטוטו מגיע. אירועים, קורסים אונליין, ריטריטים ופרקים חדשים בפודקסט. לפעמים קצת אויר. הרבה פעמים פשוט זווית אחרת להתבונן ממנה על הדברים, אבל תמיד תמיד, במינון נעים ובלי להעביר את הפרטים שלך לאף אחד אחר.

    הקפסולה מבקשת לעורר את כל מי שבא אתה במגע. להצית את הדמיון, להציף שאלות ולהניע תהליכים. הקפסולה היא כתף להניח עליה את הראש ומקום לנשום ממנו השראה. הקפסולה נוצרה כדי לקדם תהליכים של תודעה והתפתחות, והיא כאן ממש בשבילך.

    קבלו את הקפסולה למייל
    קצת אויר לנשימה וכל מה שחשוב באמת, בלי להציף ובלי להטריד.

      דילוג לתוכן