fbpx

צלילה חופשית

על מה שמחכה מתחת לפני השטח

לא בקלות אנחנו קופצים ראש אל תוך עצמנו, אל עומק כל מה שאנחנו לומדים להסתיר היטב או עומלים להדחיק כבר שנים. וגם אם לא דחסנו במרץ רב את כל מה קשה להתמודד איתו מאחורי מנעול עם קוד שש ספרתי, עדיין מחכים לנו באוקיאנוס הגדול שקוראים לו 'אני', איים שכף רגלינו טרם נגעה בהם ומראות מרהיבים הממתינים שם למי שאמיץ וקשוב דיו.

בקפסולה הצוללת אל מעמקי הגוף והנפש, נבקר בממלכות הטראומה והכאב (והריפוי שלהם כמובן), נתרגל נשימה המשאירה מאחור נדודי שינה וצרות אחרות, נלך 60 קילומטר בארבעה ימים בריטריט המתרחש בין קירות של מבנה בג'ונגל, נסכים להכיר בכך שאנחנו מתנהלים במוד של טייס אוטומטי ונעצור רגע לבדוק איך מחווטים את הדברים מחדש, נלמד מהו צום אינטואיטיבי ונעבור דרך ניסים ונפלאות בפסטיבל סרטים משובח שבא לנו לראות כל אחד ואחד מהסרטים וההרצאות המוצגים בו.

לצלול אל הטראומות החבויות הגוף

המח ממשיך לעשות את הטריקים שלו והנפש משתפת פעולה. כמו שני גיבורי פעולה מנוסים יודע הזוג המתוחכם הזה להעלים מעל לפני השטח את מה שנפיץ מדי ועלול להקריס את המבנה העדין והשביר שדרכו אנחנו מתנהלים בעולם. האבק מתחיל להצטבר, החיים נערמים להם אבל הגוף זוכר. אוהו. ועוד איך זוכר. ועכשיו, במעבר חד, אפשר לנוע מהלוחות הטקטונים שנערמים על טראומות העבר הישר אל הר געש המתפרץ מעת לעת (עם או בלי סימנים מקדימים) ואל המציאות בה אנחנו מוצאים את עצמנו ואת כל מי שאנחנו אוהבים, מתבוססים בשלוליות של לבה רותחת.

ספרו של בסל ואן דר קולק 'נרשם בגוף', מוגדר בפני ההוז-אנד-הוז של קהילת המטפלים כספר המרכזי והחשוב ביותר בתחום הפרעות הדחק הפוסט טראומטיות. כמי שהיה חלוץ בתחום, הוא סוקר את תולדות המחקר של הזירה ומציע גישה מהפכנית וחדשנית לטיפול הממוקדת בגוף. מטפלים ימצאו בו עניין רב, אך גם הקהל הרחב מצביע בעיניים, והפך את הספר לאחד מרבי המכר בארץ ובעולם.

לרכישת הספר מכאן

להצטרפות להרצאות אונליין המשלבות בסופן גם שיחה ואן דר קולק (אוקטובר/נובמבר 2021) –מכאן

לצלול לעומק הנשימה

דווקא נדודי שינה הביאו אותנו אל פתח תרגול הנשימה היומי של ווים-הוף, המוכר יותר כאיש הקרח חשוף החזה הצולל אל אגמים הנקווים בערבות השלג, ומאמן אנשים בכל העולם לשקוע בלי לצייץ מילה בתוך אמבטיות מים קפואים גדושי קוביות קרח. את תרגול הנשימה שלו אפשר לערוך בישיבה או בשכיבה, ומי שעורכים אותו באופן קבוע, מדווחים על עלייה משמעותיות בתחושת החיוניות, על שנת לילה יציבה (ביי ביי יקיצות מוזרות בשלוש לפנות בוקר שאחריהן כבר אי אפשר להירדם מחדש), על חיזוק המערכת החיסונית של הגוף ובכלל, על עלייה במדד הערכים של כל מה שעושה לנו טוב.

כדי להימנע מטעויות נפוצות  במהלך התרגול, הציצו אל ההדרכה הבאה לפני אתם מתחילים.

לצלול פנימה תוך כדי הליכה

בלי שנייה אחת על כיסא נח או מחצלת, כמתבקש בחופים התכולים לבנים, מחכה לכם בקופנגן ריטריט הליכה יחיד מסוגו. הליכה של  60 קילומטר בארבעה ימים של צעדים מדודים על רצפת בטון חשופה, בלי להגיע לשום קו סיום או נקודה על המפה (זה בתנאי שאתם לא מחשיבים את המקום הזה שאחריו אתם מחפשים כבר שנים בחוץ, רק כדי לגלות בסוף הריטריט שכל הזמן הזה המתין לכם בסבלנות עמוק עמוק בפנים).

15 מטר מצד לצד. הליכה, נגיעה בקיר וחזרה. ושוב. ושוב. ככה בדיוק, 4 שעות רצופות ביום במשך 4 ימים. יחפים, בלי לעצור, בלי לדבר ובלי שום איירפודס לרפואה. אתם נופי הג'ונגל, קולות הצעדים שלכם ואיוושת הרוח בעלים.

נדידת המחשבות הטבעית ובריחתן אל זמנים ועולמות אחרים תוך כדי ההליכה (בדיוק כמו מה שקורה לנו לפעמים במהלך נסיעה) נבלמת בכל פעם כשמגיעים אל הקיר. שם, מתבצע החיבור ל 'כאן ועכשיו' – וחוזר חלילה. תוך כדי חלונות הזמן של חלימה בהקיץ והתעוררות לסירוגין, צפים ועולים משאות ומסעות החיים, הדפוסים שמנהלים אותנו, כאבי ההווה והעבר ויחד איתם גם הבנות פורצות דרך וריפוי עמוק.

תקראו מה אפרת רוזנטל כתבה על החוויה שלה בריטריט (טריגר קינאה –  היא ממש מתגוררת בקופאנגן).  בקרו בעמוד של INNERWALK וחיפרו קצת באתר, המספר על הדרך החכמה מן ההולכים בה.

 

 

לצלול אל ההרגלים שלנו

אנחנו קמים בבוקר, בודקים פייסבוק, אינסטגרים מצייצים לרגע בטוויטר, עוברים דרך החדשות. זהו, עכשיו אנחנו מרגישים נוכחים ומחוברים. הבוקר ממשיך ואנחנו איתו ועם סדרה של הפעולות הקבועות. קמים באותו צד של המיטה, בוחשים באותו כיוון את אותו קפה, הולכים לאותו מקום עבודה, רואים את אותם אנשים וחושבים את אותן מחשבות. אם רגע נתבונן מהצד, אולי נגלה לחרדתנו ששגרת המציאות איבדה את הקשר עם בחירה חופשית לטובת תכנות תת מודע של מה שאנחנו קוראים לו החיים שלנו.

אל תעצרו רק בשיחה הזאת, חפשו את ג'ו דיספנזה וגלו איך מחווטים מחדש את המערכת ואת כל כפתורי ההפעלה שלכם (נכון גם לגבי תהליכי ריפוי עמוקים). החירות מובטחת!

לצלול לתוך הכאב (ואל פסטיבל סרטים משובח)

זה עלול לכאוב הוא סרט אינטימי העוקב אחר שלושה מטופלים הסובלים מכאבים כרוניים ומנסים במשך שנים לרפא את מחלתם באמצעות הרפואה המודרנית. נואשים להקלה, הם נרשמים לתוכנית גוף-נפש רפואית המתמקדת בחשיפת טראומה מודחקת כשורש הסבל שלהם, ואימון המוח מחדש לכבות את הכאב. הסרט עוקב אחר האנשים האלה במשך שנים בזמן שהם מגלים דברים מדהימים אודות העולמות הרגשיים הנסתרים שלהם.

הסרט יוקרן כחלק מהפסטיבל הנפלא 'קולנוע רוחני', הנערך במקביל בסינמטק תל אביב ובאונליין (21-30/10/21), שם אפשר לצפות גם ב: לצלול המציג את כוחות הריפוי של הצלילה במים קפואים, את מודע המתחכה אחר מהות התודעה, את להמשיך לשחק המאיר ומזכיר עד כמה רב כוחן של החוויות הפשוטו והמהנות בחיים שלנו, את  – דרך הניסים שבו המזרח והמערב נפגשים בין רפואה מסורתית לתורות הוליסטיות עתיקות, החלמות פלאיות ומדע חדשני ואת על האי שלנו  הדוקומנטרי האקטואלי ומרומם הנפש, המסתכל למוות בעיניים על מנת לגלות כיצד למצוא כוח, משמעות ושלווה בזמן הווה.

לכל סרטי הפסטיבל | לרכישת מנוי ל 4 סרטים | שימו לב לסרטים המשלבים גם הרצאות.

 

לצלול אל שיחה מעניינת

הפרק ששבה לאחרונה את תשומת ליבנו, בפודקאסט 'תחושת בטן של מתן חכימי (תצללו, תצללו, אם טרם התודעתם לפודקסאט, מחכה לכם בינג' מענג) נקרא:  'איך נמנע את המגיפה הבאה'. אחרי שהקשבנו קשב רב, לא בטוח שזה השם שנכון לו, אבל מה שכן בטוח הוא שהשיחה האינטליגנטית והיפה הזאת המתבוננת על פחדים, שליטה, הקשר בין הגוף והנפש, אפיגנטיקה ואחריות אישית, מרתקת ומעוררת מחשבה. ובכלל, כדאי לחפור קצת ולהמשיך לעקוב אחרי חן עתיד המסקרן והנון-קונפורמיסט שגדל על ברכי תורתו של רודלף שטיינר. הקפסולה מקווה לשמוע ממנו עוד ועוד בעתיד.

להאזנה בספוטיפיי.

 

לצלול אל האינטואציה שלנו בכל מה שנוגע לאוכל

עבור חלק מאיתנו, הרעיון של צום באמצעות אכילת ארוחה אחת או שתיים ביום בלבד נשמע כמו טקטיקת דיאטה קיצונית ומגבילה מדי. אבל האמת היא שזמן האכילה היומי שלנו – שלוש ארוחות ביום בתוספת חטיפים, אינו משקף בהכרח את המחזורים הטבעיים ואת הצורך של הגוף שלנו. למעשה, אכילת שלוש ארוחות מדי יום עלולה לגרום לחוסר גמישות מטבולית, מה שעלול להוביל לדלקות, עייפות ובעיות בריאות כרוניות.

צום אינטואיטיבי (Intuitive Fasting) ספרו של ד"ר וויל קול, מחבר רבי המכר ומומחה לרפואה פונקציונלית, מעניק זוית הסתכלות אחרת על נושא האכילה באמצעות הקשבה והבנה של דפוסי האכילה האינסטנקטיביים שלנו במטרה למצוא את ההזנה הנכונה ביותר עבורנו. במהלך תוכנית צום גמישה שאורכה  4 שבועות, מתמקד ד"ר קול בכל אחד מהשבועות בהיבט אחר של הבריאות. הוא ממחיש את הדרכים היעילות ביותר לצום ולאכול כדי לערוך ריסטארט למערכת העיכול, לטעון מחדש את חילוף החומרים, לחדש את התאים ולאזן את מערך ההורמונים. עם יותר מ 65 מתכונים והישענות על חכמתו הטבעית של הגוף, אולי תמצאו גם אתם דרך חדשה להתנהלות תזונתית.

(ותנו לנו לאזן את האובססיה לאכול בריא בכתבה הזו. רק אמרנו).

 

 

לקבלת ניוזלטר עם כל מה שהכי:

הקפסולה בדרך אליך עם מה שחדש, ומה שאוטוטו מגיע. אירועים, קורסים אונליין, ריטריטים ופרקים חדשים בפודקסט. לפעמים קצת אויר. הרבה פעמים פשוט זווית אחרת להתבונן ממנה על הדברים, אבל תמיד תמיד, במינון נעים ובלי להעביר את הפרטים שלך לאף אחד אחר.

   

   

  הקפסולה מבקשת לעורר את כל מי שבא אתה במגע. להצית את הדמיון, להציף שאלות ולהניע תהליכים. הקפסולה היא כתף להניח עליה את הראש ומקום לנשום ממנו השראה. הקפסולה נוצרה כדי לקדם תהליכים של תודעה והתפתחות, והיא כאן ממש בשבילך.

  קבלו את הקפסולה למייל
  קצת אויר לנשימה וכל מה שחשוב באמת, בלי להציף ובלי להטריד.

   דילוג לתוכן